Vińa Tondonia Reserva Blanco, Rioja DOC, R. Lopez de Heredia Vina Tondonia 75cl

96,60 

Marjasort

,

Aasta

Alkoholisisaldus

Regioon

Riik

Tootja

Tootekood: 1455 Kategooria:

Kirjeldus

López de Heredia veinimõisa asutas Don Rafael López de Heredia 1877. aastal. Väga vähe on selle viimase 139 aastaga muutunud ning maailmas on vaid mõni üksik veinimõis, kes tänapäevani valmistab veini oma esivanemate printsiipide kohaselt. Hinnatud veiniajakirjanik Tim Atkin on oma mitteametlikus Rioja klassifikatsioonis valinud López de Heredia veinimaja kõrgeimasse First Growth kategooriasse.

Hispaanias ei ole tõenäoliselt teist veinimõisa, kellel on selline kogemus nii pika laagerdusega valgete veinide valmistamisel. Kui pika tammelaagerdusega valge vein jätta veel aastateks pudelisse küpsema, siis kõik tammes tulevad teravamad nüansid kuluvad maha ning esile kerkivad hoopis teised aroomid – mandlid, vanilje, pähklid ning vürtsikus.

Veini valmistatakse ainult oma aedade saagist. Kääritamine toimub suurtes tammemahutis (60-640 hl), nendest osad on 140 aasta vanused. Veinid laagerduvad vanades suurtes Ameerika tammevaatides, mis valmistatakse ise mõisas. Lopez de Heredia on ainuke Hispaania bodega, kes kõik oma tammevaadid ise käsitsi valmistab. Vein laagerdub tammevaatide 6 aastat, kokku toodetus umbes 16.000 pudelit.

100 ha suuruse Tondonia veiniaia soetas Don Rafael 1913. aastal. See aed asub 500 meetri kõrgusel merepinnast, Ebro jõe paremal kaldal Rioja Alta piirkonnas. Pinnas on peamiselt savine ja kõrge lubjakivi sisaldusega. Tondonia Reserva on laagerdunud 6 aastat Ameerika tammevaatides ning vähemalt 6 aastat pudelis. Kääritamisel pole lisatud pärmi.

Aroomis on tunda kuivatatud õunu ja ananassi, õietolmu, mett, rohelist teed ja estragoni. Maitse on uskumatult värske, tunda on meeldivat happesust, mandleid, pähkleid ja natuke kuivatavaid tanniine ja erinevaid vürtse. Kohati meenutab punaveini. Nõuab enda kõrvale toitu.

Tim Atkin 97 p
Wine Advocate 95 p