Investeering veini

Kvaliteetveinidesse investeerimine on enam kui 300 aastase ajalooga, kuid praegusel kujul sai see hoo sisse eelmise sajandi 90.aastate keskel. Vastupidiselt levinud arvamusele on see investeering küllalt madala riskiga ja omab püsivat turgu. Kvaliteetveinide tootlus ületab järjekindlalt teisi investeerimisvorme, jäädes seejuures stabiilseks, mida drastiliselt ei kõiguta ei majanduslangused, intressi muutused ja aktsiaturgude kõikumised.

Veini investeerimise võib laias laastus jagada kaheks. Esimese variandi puhul otseselt ei teeni, kuid võidad rahas. Kui on soov juua küpset veini, siis paljudel ei ole võimalik vana aastakäigu veini kaupmehe käest osta, sest selle hind võib olla üüratu. Seega on üks võimalus osta vein noorelt ja lasta sellele õigetes tingimustes vananeda. Kui on soov kindlasti vein tulevikus ära tarbida, siis ei pea ostma ekstreemselt kallist veini. Sellise veini, mis keldris tosin aastat küpseda võib, leiab ka 30 euro eest. Selleks et igal aastal head ja küpset veini juua, peaks veinivarusid pidevalt noorte veinidega täiendama ning umbes 10 aastaga tekib olukord, kus regulaarselt on küpse veini varud olemas.

Teine variant on osta “investeerimisveini”, hoida neid viis, kümme või mitukümmend aastat ning sobival hetkel maha müüa. Investeerimisveiniks loetakse maailmas umbes 100 veini, enamus nendest pärineb Bordeaux’st. Alternatiivina on võimalik investeerida ka spetsiaalsete veinifondide kaudu. Neid Eestis ei leidu, kuid nende tegevus on väga arenenud Ameerikas ja Inglismaal.

Investeerimist veini ei ole õige kõrvutada aktsia -, võlakirja või muude tavaliste investeeringutega, vaid pigem emotsionaalsete investeeringutega kulda, hõbedasse või kunsti. Nii nende kui ka aktsiainvesteeringutega võrreldes on vein viimasel 20 aastal näidanud hämmastavalt madala riskiga kõrget tootlust (15% aastas). Näiteks internetimulli lõhkemise ajal 2000. aastal kukkusid veinide hinnad üsna vähe, vaid mõni protsent.

Tasub teada

  • En primeur on veini tulevikutehing, kus vein ostetakse ajal mil see alles küpseb vaatides. Eelis seisneb selles, et veini on võimalik osta märkmisväärselt odavamalt hinnast, mis veinil on hetkel, kui ta on pudelis ja müügiks valmis. Lisaks teatud veine on järelturult keeruline kui mitte võimatu osta ja seda mitte ainult kõrge hinna, vaid limiteerituse tõttu.
  • Võrreldes teiste investeerimisvõimalustega pakub vein palju eeliseid: toode on usaldatav, pika kestvusega (30 aastat või enam), tarbitav, realiseeritav, kaasaskantav jne.
  • Järelturult võib osta ainult avamata puitkastis olevat veini. Võtmeküsimuseks on päritolu ja hoidmistingimused. Kindlasti tuleb uurida ladustamise ajalugu (dokumentatsioon).
  • Eeldatav investeerimisperiood on minimaalselt viis aastat.
  • Kinnisilmi ei tasu osta kõige tuntumaid nimesid – need võivad olla väikese tõusupotentsiaaliga. Kuula veinispetsialisti nõuandeid ja soovitusi.
  • Hoiusta veini õigetel tingimustel.
  • Vähene kättesaadavus muudab paljud veinid rariteetideks.