Titolo, Aglianico del Vulture DOC, Elena Fucci 75cl

38,10 

Marjasort

Riik

Aasta

Tootja

Alkoholisisaldus

Regioon

Tootekood: 1379 Kategooria:

Kirjeldus

Elena Fucci on suutnud lühikese aja jooksul luua Itaalia veinimaastikul uue tähe – Titolo. Vein on nime saanud ümbritseva vulkaanilise pinnase järgi ning on valmistatud 100% Aglianico viinamarjadest. Vulture mägi on 1326 meetri kõrgune kustunud vulkaan Basilicata põhjaosas, mille ümbruses valmistatakse Basilicata kõige tähtsamat veini – Aglianico del Vulturet. Aglianico on Itaalia üks põnevamaid viinamarjasorte  ning  paljud nimetavad seda ka Lõuna-Itaalia Baroloks. Kuna veinipuud  asuvad kõrgetel mäenõlvakutel on päevase  ja öise temperatuuri vahe märkimisväärne. Tänu sellele on Aglianco del Vulture piirkonna veinid värsked ja hea happesusuga. Kuid sealses mikrokliimas vajab Aglianico küllaltki kaua aega küpsemiseks ning Elena on üks agaramaid hilise korje propageerijaid. Et tanniinid saavutaksid oodatud pehmuse, siis korjab Elena oma viinamarjad oktoobri viimasel nädalal.

Elenale kuulub kokku vaid 6 hektarit veiniaedu, millest 3.5 hektarit on üle 65 aasta vanused metsikult kasvavad veinipuud. Veiniaed paikneb kõrgustesse kerkivatel astangutel, keskmiselt 650 meetri kõrgusel merepinnast. Pinnas on väga unikaalne – vulkaanilise laava ja tuha segu. Aastane toodang on vaid 18000 pudelit, mis tähendab, et saagikus hektari kohta on vaid 30 tonni. Samas paljud naabermajad toodavad ühelt hektarilt kuni 115 tonni.

Viinamarjad koristatakse käsitsi, sorteeritakse hoolikalt, eemaldatakse vartest ning kääritatakse 28 kraadi juures. Malolaktiline kääritamine toimub 100% uutes 225 liitri suurustes Prantsuse tammevaatides, kus ka vein hiljem 12 kuud laagerdub. Pudelis küpseb vein enne müüki tulekut veel 6 kuud. Titolo aroom on intensiivne, tunda on küpseid tumedaid marju, täidlast struktuuri, tubakat, šokolaadi, nahka, rosmariini, kaneeli, vürtse ja lagritsat. Kuiv ja pikk järelmaitse. Olenemata sellest, et tegemist on väga ‘suure’ veiniga, on ta värske  ja nauditav ka noorena. Vananemispotentsiaal on 20+ aastat.

Elena alustas veinivalmistamisega alles 2000. aastal kui perekond plaanis farmi maha müüa. Kuna veiniaedade vahel on ka Elena lapsepõlvekodu, siis mõte kogu valduse müügist ei tulnud kõne allagi. Ta alustas koheselt veinialaste õpingutega ning võttis õige pea veinimaja juhtimise täielikult üle. 1960ndatel ostis Elena vanaisa kõige kõrgematel Vulture nõlvakutel asetsetsevad veiniaiad ning selle sajandi alguseni müüdi kõik viinamarjad lihtsalt teistele tootjatele maha. Tõeliselt unikaalne on see, et kõik Elena poolt toodetud aastakäigud on saanud suure rahvusvahelise tunnustuse osaliseks. Näiteks Gambero Rosso veiniteatmik on andnud maksimaalse skoori ‘kolm klaasi’ kõigile viimasele kümnele Titolo aastakäigule ning Elena vein on üldse üks kolmest kõrgeima skoori saanud veinist kogu Basilicata piirkonnas. Robert Parkeri Wine Advocate vertikaal-degustatsioonis loe pikemalt siit. Serveerida Riedeli Pinot Noiri klaasist.

Gambero Rosso 3/3 bicchieri
The Wine Advocate 94p