Rozas Primer, Vinos de Madrid DO, Comando G 75cl

54,90 

Marjasort

Riik

Aasta

Tootja

Alkoholisisaldus

Regioon

Tootekood: 1476 Kategooria:

Kirjeldus

15 aastat tagasi kuulsid kaks veinimeistrist sõpra (Daniel Landi ja Fernando Garcia) linnalegendi, et kõrgel Sierra de Gredose mägedes asuvad üliväikesed, peaaegu ligipääsmatud väga vanad Garnacha veiniaiad. Vaatamata Madriidi lähedusest (tund aega autosõitu) on see unine ja mägine maapiirkond olnud pikka aega väga vaene ja lisaks ekstreemsele asukohale on seal veiniaias töötamine olnud vaid üksikute kohalike “hullude” jaoks. Paljud veiniaiad on 1000 meetri kõrgusel mäeahelike vahel ja kuna sinna pääseb ainult jalgsi, siis kõik on aeganõudev käsitöö. Paljud iidsed aiad on ka maha jäetud, sest uued põlvkonnad on väga harva oma vanematelt selle töö üle võtnud.

Viimased aastakümned on kohalikud vanamehed oma tillukeste (0.1-0.5 ha suuruste) veiniaedade saagi müünud sentide eest suurtele kooperatiividele, kus kõik see vanade Garnacha puude saak on jõudnud anonüümsetesse segudesse. Dani ja Fernando otsustasid parimad aiad üles otsida. Nii saigi 2008. aastal alguse Comando G. Praegu haldavad nad 10 hektarit, mis asuvad kõik 850-1200 meetri kõrgusel graniidisel pinnasel. Vaata veiniaia pilte siit.

Kogu töö on biodünaamiline ja igas väikeses veiniaias on individuaalne lähenemine. Dani ja Fernando kasutavad ka maailma hinnatuima terroiri eksperdi Pedro Parra abi, kes pinnast analüüsides oskab iga aia kohta parimaid töömeetodeid soovitada. Comando G Garnachad meenutavad pigem Burgundia Pinot Noire kui vanakooli moosiseid, alkohoolseid ja liigse tammega Garnachasid ja kuna nende lähenemine on veiniaia põhine, siis on nad ka oma veinid jaotanud Burgundia klassifikatsiooni järgi: village, 1er cru ja grand cru.

Rozas 1er (Primer Cru) valmistamiseks kasutatavad Garnacha Tinto marjad saadakse mitmest väiksest eri aiast (kokku 5 ha), kus pinnases on liivane graniit. Veinipuud on 55-70 aastased ja asuvad 900 meetri kõrgusel. Kääritamine toimub täiskobaratena ja ainult naturaalse pärmi abil suurtes 30-40hl suurustes avatud Prantsuse tammevaatides. Vein laagerdub 12 kuud samades 30-40 hl suurustes tammemahutites. Võrreldes oma väikevenna La Bruja’ga on Rozas 1er värskem, mineraalsem ja delikaatsema tanniinide struktuuriga, meenutades väga Burgundia Pinot Noir’d (sealt ka nimi Primer Cru – Premier Cru). Toodang on äärmiselt väike, umbes 3500 pudelit aastas.

James Suckling 96 p
Wine Advocate 94 p

“They seem to go from strength to strength and are getting closer to their goal with some of their wines achieving world-class status! One of the most exciting new projects not only in Gredos, but in the whole of Spain!” 
Wine Advocate (Luis Gutierrez)

Soovitame lugeda ka The New York Timesi artiklit Comando G-st siin.