Gaudrets, Savenniéres AC, Domaine Belargus 75cl

63,10 

Marjasort

Riik

Aasta

Tootja

Alkoholisisaldus

Regioon

Tootekood: 334 Kategooria:

Kirjeldus

Domaine Belargus sai alguse 2018. aastal kui Ivan Massonnat’l tekkis võimalus osta legendaarse Loire’i veinimeistri Jo Pithon’i veinivaldused Anjou’s. Jo Pithon müüs oma kõrgelt hinnatud Pithon-Paillé nimelise veinimaja kuna läks pensionile. Vaid mõni kuu hiljem õnnestus Ivanil osta veel 10 hektarit ajaloolisest Quarts-de-Chaume’i veiniaiast, mis on Loire oru ainuke Grand Cru veiniaed. Nii saigi Domaine Belargus alguse, 24 hektarit parimaid veinipõlde Anjou Noir piirkonnas, pühendatud eranditult Chenin Blanci marjasordile. Belargus tähendab sinist liblikat (Adonis Blue), kes seal piirkonnas elab.

Anjou nõlvadel on viinamarju kasvatud 11. sajandist saadik ning kuni 19. sajandi keskpaigani (mil phylloxera juuretäi piirkonna viinamarjapõllud hävitas) pakuti neid hinnatud veine erinevates Euroopa kuningakodades. Ivani missioon on need ajaloolised, unikaalsed ja väikesed üksikveiniaiad taastada ning näidata kuidas Chenin Blanc läbi erineva micro-terroir end näitab. Chenin Blanc ei ole looduslikult väga aromaatne marjasort ning seetõttu on ta väga hea terroir väljendaja. Anjou Noir pinnas on üle 500 miljoni aastat vana, siin on sõltuvalt veiniaiast musta ja lillat kiltkivi (schists), konglomeraati (ümaratest kividest koosnev settekivim), magmakivimit, peensavi ja liiva.

Belarguse veinide valmistamiseks kasutatavad viinamarjad saadakse kolmest Anjou alampiirkonnast: Savennières, Quarts-de-Chaume ja Coteaux dy Layon. Kõik viinamarjad korjatakse käsitsi ja sorteeritakse hoolikalt mitu korda. Kääritamine toimub erinva suurusega tammevaatides ainult loodusliku pärmi abil ning protsess võib kesta vähem kui kuu aga ka rohkem kui aasta, sõltuvalt veiniaiast ja aastakäigust. Veinid laagerduvad erinevate suurustega tammevaatides settega kontaktis 1-3 aastat ning seejärel veel pudelis 24-36 kuud. Keskmine saagikus on 25 hl/ha kohta. Belargus on orgaaniline ja biodünaamiline. Esimene aastakäik oli 2018.

Gaudrets on 1.85 hektari suurune üksik-veiniaed, mis asub kõrgel Savennières’i mägedes, pinnases on rohkesti musta kiltkivi ja liiva. Selles veinis on rohkesti valgeid lilli, tsitruselisi ja meeldiv happelisus. Vein on laagerdunud 13 kuud erineva suurusega tammevaatides.

“The 2019 Gaudrets is not shy to come forward in a line up of Savennières. It has the ferocity of female gladiator throwing a javelin: wild, firm and uncompromising. It is clear on its winemaking inputs with its impressive smoky oak and flinty reductive character, and yet it just about gets away with it, with its silky concentration (15hL/ha yields due to frost) and focus. The pithy grapefruit-like fruit, floral and almost spicy characters stand up to the winemaking. It’s hardly subtle at this young age, but it is super young and has plentiful tension. With no historical examples of this young estate’s wines, we don’t know how it will age. There’s definitely plenty of good componentry here to go the long haul.” Antonio Galloni Vinous 93 points