Layon, Coteaux dy Layon AC (Moelleux), Domaine Belargus 75cl

55,20 

Marjasort

Riik

Aasta

Tootja

Alkoholisisaldus

Regioon

Tootekood: 338 Kategooria:

Kirjeldus

Domaine Belargus sai alguse 2018. aastal kui Ivan Massonnat’l tekkis võimalus osta legendaarse Loire’i veinimeistri Jo Pithon’i veinivaldused Anjou’s. Jo Pithon müüs oma kõrgelt hinnatud Pithon-Paillé nimelise veinimaja kuna läks pensionile. Vaid mõni kuu hiljem õnnestus Ivanil osta veel 10 hektarit ajaloolisest Quarts-de-Chaume’i veiniaiast, mis on Loire oru ainuke Grand Cru veiniaed. Nii saigi Domaine Belargus alguse, 24 hektarit parimaid veinipõlde Anjou Noir piirkonnas, pühendatud eranditult Chenin Blanci marjasordile. Belargus tähendab sinist liblikat (Adonis Blue), kes seal piirkonnas elab.

Anjou nõlvadel on viinamarju kasvatud 11. sajandist saadik ning kuni 19. sajandi keskpaigani (mil phylloxera juuretäi piirkonna viinamarjapõllud hävitas) pakuti neid hinnatud veine erinevates Euroopa kuningakodades. Ivani missioon on need ajaloolised, unikaalsed ja väikesed üksikveiniaiad taastada ning näidata kuidas Chenin Blanc läbi erineva micro-terroir end näitab. Chenin Blanc ei ole looduslikult väga aromaatne marjasort ning seetõttu on ta väga hea terroir väljendaja. Anjou Noir pinnas on üle 500 miljoni aastat vana, siin on sõltuvalt veiniaiast musta ja lillat kiltkivi (schists), konglomeraati (ümaratest kividest koosnev settekivim), magmakivimit, peensavi ja liiva.

Belarguse veinide valmistamiseks kasutatavad viinamarjad saadakse kolmest Anjou alampiirkonnast: Savennières, Quarts-de-Chaume ja Coteaux dy Layon. Kõik viinamarjad korjatakse käsitsi ja sorteeritakse hoolikalt mitu korda. Kääritamine toimub erinva suurusega tammevaatides ainult loodusliku pärmi abil ning protsess võib kesta vähem kui kuu aga ka rohkem kui aasta, sõltuvalt veiniaiast ja aastakäigust. Veinid laagerduvad erinevate suurustega tammevaatides settega kontaktis 1-3 aastat ning seejärel veel pudelis 24-36 kuud. Keskmine saagikus on 25 hl/ha kohta. Belargus on orgaaniline ja biodünaamiline. Esimene aastakäik oli 2018.

Kui kliima võimaldab, siis valmistab Domaine Belargus väikeses koguses ka väärishallitusega (botrytis) dessertveine. See vein tuleb Layonis asuvatest erinevatest veiniaedadest (kokku 6.51 hektarilt). Vein laagerdus 24 kuud 400 liitristes Prantsuse tammevaatides.

“From south-facing slopes on the schistous soils of the Loire tributary, the 2018 Coteaux du Layon Moelleux Layon shows a radiant orange color and a brilliant, absolutely beautiful and elegant nose of perfectly ripe and stewed apricots intertwined with fresh, spicy-mineral and herbal notes as well as wax notes. Smooth and delicate on the palate, this is a seamless, perfectly balanced moelleux with fine, crystalline acidity and fully ripe and sweet, highly elegant and refined fruit. The finish is sensationally long and stimulating. This is a great Layon to have for its own, with cheese or an apricot tart. 11.5% alcohol. Drink 2021-2070.” Wine Advocate 96 points