Armagnac 8 Ans d’Age, Bas-Armagnac AC 70cl (Kartongist kinkekarp)
57,40 €
–
Marjasort | |
---|---|
Riik | |
Tootja | |
Alkoholisisaldus | |
Regioon |
Description
Armagnaci nimetus pärineb maavalduselt, mis kuulus Rooma aegadel isikule, keda tunti kui Arminius. Viited esimestele destilleerimistele pärinevad 15. sajandi algusest, mis teeb Armagnacist ühe vanima eau-de-vie kogu Prantsusmaal. Teada on, et esimest korda müüdi armagnaci Saint-Severi linnaväljakul 1414. aastal. Erinevalt Cognac’ist, kus veini destilleritakse kaks korda (sealt ka väljend « double chauffe »), valmistatakse armagnaci katkematul destilleerimise meetodil, kus vein pannakse destilleerimisahju ja see väljub sealt protsessi vahepeal katkestamata. Kirjeldatud meetod võimaldab saada põhjalikuma ja laiema maitseteskaalaga destillaadi. Oma suursugususe saavutab noor destillaat pikka aega kohalikes « mustast tammest » vaatides laagerdudes. Kohe pärast destilleerimist suunatakse noor destillaat esialgu uutesse tammevaatidesse ja pärast mõne aasta pikkust perioodi suunatakse see vanadesse tammevaatidesse, mis annavad joogile pehmust, ümarust ja tasakaalu. Armagnac’is eristatakse seadusega kolme AOC piirkonda. Esimene neist on Bas-Armagnac (seda loetakse kõige paremaks kasvualaks). Siinne pinnas on liivane, andes eau-de-vie’d, mis on puuviljaline, kerge, delikaatne ja kõrgelt hinnatud (Gelas armagnac’id on pärit just antud piirkonnast). Teiseks piirkonnaks on Tenareze, kus pinnas on siin savine ja kriidine ja eau-de-vie on rikkalikum ja intensiivsem kui teistes piirkondades, vajades pehmenemiseks ja küpsemiseks pikka laagerdumisperioodi. Kolmas piirkond on Haut-Armagnac, kus pinnas on ebaühtlasem, piirkond katab väga suure ala ja tänapäeval toodetakse suhteliselt vähe armagnaci.
Armagnaci valmistamiseks kasutatakse 4 eri viinamarjasorti : Folle Blanche, Ugni Blanc, Baco ja Colombard. Folle Blanche on vanim marjasort Armagnac ja Cognac valmistamiseks, väga madala saagikusega ja vajab väga palju hoolt, esineb palju hallitust ja kokku moodustab umbes 4% kogu tootmisest. Baco 22A on ainus hübriidsort, mida on seadusega lubatud kasutada, ideaalselt sobib liivane pinnas ja pikk laagerdusperiood. Moodustab kogu tootmisest umbes 20% ja Gelas’d tuntakse kõikjal kui Baco spetsialisti. Ugni Blanc on väga kõrge saagikusega ja vastupidav hallituse ning taimekaitsevahendite suhtes, pärast laagerdumist tammes annab väga delikaatse struktuuriga destillaati, moodustab kogu tootmisest 75%. Viimane neist on Colombard, mida laialdaselt kasutatakse kohalike kvaliteetveinide valmistamiseks, küllaltki haruldane ja moodustab umbes 1% kogu tootmisest.
Gelas & Fils on pikkade traditsioonidega pereäri, mis asutati 1865. aastal Baptiste Gelas poolt, tänane omanik on tema poeg Pierre Gelas ja ettevõtte juhtimisega tegelevad tema pojad Bertrand ja Philippe. Gelas kuulub vaieldamatult piirkonna parimate tootjate hulka. Toodang realiseeritakse põhiliselt maailma parimates restoranides ja hotellides. Viinamarjaaedu on majal 50 hektarit, kus kasvatatakse põhiliselt Ugni Blanc’i, lisaks ka veel Folle Blanche ja Baco viinamarja. See on umbes 15 – 20% ettevõtte kogu vajadusest. Ülejäänud viinamarjad ostetakse piirkonna parimatelt kasvatajatelt. Viinamarjad koristatakse masinaga, kuid saagikus hoitakse meelega äärmiselt madalal. Vein destilleeritakse kahe antiikse destillatsiooniahjuga, üks neist on teisaldatav 10 hektoliitrine ja teine on paikne 20 hektoliitrine. Destilleeritakse vein otse settelt nii kiiresti kui võimalik pärast käärimisprotsessi lõppemist järgides vanu meetodeid, vaid 52% alkoholisisalduseni. Seejärel laagerdatakse brändit kohalikes tammevaatides kuni villimiseni. Gelas 8 Ans armagnac on segu erinevatest brändidest, mille keskmine vanus on 8 aastat, 100% Bas-Armagnac. Värvuselt sügav merevaigu värvi koos vasksete varjunditega. Aroom on elegantne, tulvil kohvi – ja kondiitriaroome. Maitselt otsekohene, hea balansseeritusega, tunda hõrku tammerösti nooti. Lõppmaitse on harmooniline, kerge kirsside ja ploomide maitsega. Ideaalne serveerida nautimiseks õhtusöögi lõpetuseks või sigariga.